یکشنبه ۱۳۹۷/۲/۲۳ - ۱۳:۴۲
ارزش بازار شهرهای هوشمند
به گفته‌ی Frost & Sullivan ارزش بازار شهرهای هوشمند تا سال ۲۰۲۵ به ۲ تریلیون دلار می‌رسد.

به گفته‌ی Frost & Sullivan، ارزش کل بازار شهرهای هوشمند تا سال ۲۰۲۵ به ۲ تریلیون دلار خواهد رسید و هوش مصنوعی در قلب آن خواهد بود.

این شرکت تحلیل‌گر معتقد است که هوش مصنوعی همراه با رباتیک، بهداشت و درمان، سیستم‌های پیشرفته‌ی دستیار راننده و تولید انرژی توزیع‌شده، در میان بنیادی‌ترین تکنولوژی‌های موجود در شهرهای هوشمند آینده خواهند بود.

با در نظر گرفتن بیش از ۸۰ درصد جمعیت کشورهای پیشرفته که انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۵ در شهرها زندگی کنند، اکنون زمان عمل است. بر اساس یک مطالعه‌ی انجام‌شده توسط Counterpoint Research، که در این هفته مورد بررسی قرار گرفت، بیش از ۱۲۵ میلیون وسیله‌ی نقلیه‌ی متصل تا سال ۲۰۲۲ وجود خواهد داشت.

همگرایی فن‌آوری‌ها - مانند خودروهای هوشمند که با چراغ‌های هوشمند راهنمایی و رانندگی ترکیب می‌شوند - یک عامل مهم است، اما مشارکت شهروندان نیز در این امر مهم خواهد بود. ماه گذشته، گارتنر مجموعه‌ای از پیشنهادات خود را برای مدیران IT بخش دولتی در آسیا گردآوری کرد، که به اهمیت بحث و گفتگو بین دولت و شهروندان اشاره می‌کرد. به گفته‌ی Frost & Sullivan، بیش از نیمی از شهرهای هوشمند در چین خواهند بود، که تا سال ۲۰۲۵، ۳۲۰ میلیارد دلار برای اقتصاد این کشور تولید خواهند کرد.

با توجه به تحقیقات انجام‌شده، اروپا بیشترین میزان سرمایه‌گذاری در پروژه‌های شهر هوشمند را در بر می‌گیرد، در حالی که کل بازار ساختمان‌های هوشمند در شمال آمریکا - شامل سنسورهای هوشمند، سیستم‌ها، سخت‌افزار و نرم‌افزار - از سال ۲۰۲۰ به بیش از ۵ میلیارد دلار خواهد رسید. این گزارش هم‌چنین با اشاره به شهرهای مکزیکو سیتی، سانتیاگو، بوینس آیرس و ریو دو ژانیرو به عنوان شهرهای فعال در آمریکای لاتین، اهمیت روزافزون در این منطقه را یادآور می‌شود. پروژه‌های شهر هوشمند در برزیل تقریبا ۲۰٪ از درآمد اینترنت اشیاء این کشور را تا سال ۲۰۲۱ ایجاد خواهند کرد.

«در حال حاضر بیشتر مدل‌های شهر هوشمند، راه‌کار‌های خود را به صورت مجزا ارائه می‌دهند و ارتباطی با یکدیگر ندارند». Vijay Narayanan تحلیلگر ارشد بخش تحقیقاتی Frost & Sullivan در بیانیه‌ای گفت: «آینده به سمت راه‌کار‌های یکپارچه حرکت می‌کند که تمام بازارهای عمودی را در یک پلتفرم واحد متصل می‌کند. اینترنت اشیاء در حال حاضر راه را برای چنین راه‌کار‌هایی هموار می‌کند.»