شنبه ۱۳۹۶/۶/۱۸ - ۳:۵۲
اینترنت اشیاء، سلامت، هوشمند، موانع، چالش
اینترنت اشیاء دارای کاربردهای مختلفی در مقوله‌ی سلامت از مانیتور کردن دستگاه‌های پزشکی با استفاده از سنسورهای موجود تا حفظ امنیت و سلامت بیماران و کمک به پزشکان در ارائه‌ی خدمات می‌باشد. در این راه سلامت هوشمند بدون مانع نیست. تعداد دستگاه‌های متصل و مقدار عظیم داده‌ی تولید شده می‌تواند برای مراکز پردازش داده‌ی بیماستان‌ها چالش برانگیز باشد. همچنین این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توان امنیت این داده‌ها را تامین کرد، به خصوص در شرایطی که باید میان دستگاه‌های مختلف رد و بدل شوند.

 عدم یکپارچگی در سیستم پرونده‌های الکترونیکی بیماران (EHR) یکی از مشکلات پیش‌روست. در حالی که داده‌های جمع‌آوری شده با استفاده از دستگاه‌های اینترنت اشیاء علائم حیاتی بدن بیماران را نشان می‌دهند، اما به طور معمول این اطلاعات در پرونده‌ها‌ی الکترونیکیشان ذخیره نمی‌شود که باعث می‌شود اطلاعات متمرکزی درباره‌ی هر بیمار در دسترس نباشد.
بسته به نوع بیماری، بیماران می‌بایست از دستگاه به خصوص مربوط به آن استفاده کنند که به دلیل اختلاف در اطلاعات خروجی دستگاه‌ها با توجه به شرکت سازنده به دلیل عدم همکاری مناسب مقایسه‌ی این اطلاعات را با مشکل مواجه‌ می‌کند که خود می‌تواند مشکل بزرگی باشد.
به عنوان یک مشکل پیش‌روی دیگر می‌توان به تغییرات مداوم در سخت‌افزار و تکنولوژی اتصال دستگاه‌های اینترنت اشیاء اشاره کرد. امروزه بیماران ممکن است برای تامین سلامت خود از بیشتر از یک دستگاه اینترنت اشیاء استفاده کنند، که هر دستگاه از یک سنسور بخصوص استفاده می‌کند که معمولا این سنسورها هر کدام از تکنولوژی خاصی (مثلا بلوتوث، وای فای و ...) برای انتقال اطلاعات تولیدی خود به یک هاب برای انتقال به سرور استفاده می‌کنند. به این منظور با اتصال یک دستگاه جدید به یک بیمار احتمالا به یک هاب جدید نیز نیاز داریم که باعث افزایش هنگفت هزینه می‌شود.