یکشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ - ۲۲:۲۰
اینترنت اشیاء و پنل‌های خورشیدی
اینترنت اشیاء با مژده‌ی جهانی متصل و با هدف اتصال چیزها در خدمت آسایش انسان‌ها آمده است، چیز‌هایی که اینترنت اشیاء از آن‌ها صحبت می‌کند گستره‌ای از سلامت انسان‌ها و شهر‌های هوشمند گرفته تا نگه‌داری محیط زیست و صنایع نفت و گاز را شامل می‌شود. به عبارت دیگر میلیاردها سنسور هوشمند در نقاط مختلف جهان وجود خواهد داشت. اما چگونه انرژی این دستگاه‌ها تامین خواهد شد؟

برای پاسخ به این سوال می‌بایست به محل قرارگیری دستگاه‌ها توجه کرد. انرژی سنسور‌هایی که در لوازم خانگی یا کنار دستگاه‌های کنترل ترافیک قرار می‌گیرند به راحتی می‌تواند توسط شبکه‌ی برق شهری تامین شود. اما برای تامین انرژی سنسورهای دور از دسترسی که به طور مثال کیفیت آب مخازن بیرون شهر را گزارش می‌کنند، یا سنسورهایی که برای بررسی سلامت ریل‌های قطار کار گذاشته می‌شوند چه باید کرد؟ انتقال انرژی الکتریکی تولید شده در نیروگاه‌ها، برای میلیاردها سنسور به وسیله‌ی کابل به نقاط مختلف دریا، کویر، جنگل، دشت‌ها و... به هیچ وجه منطقی به نظر نمی‌رسد. برای این کار باید هزینه‌های هنگفتی پرداخت کرد و از طرف دیگر تلفات انرژی و خرابی شبکه‌ی انتقال به اقتصاد کشور‌ها ضرر خواهد رساند! 

راه‌حل‌ها این مشکل چیست؟

یکی از راه‌حل‌ها ‌استفاده ازپنل‌های خورشیدی است! سلول‌های خورشیدی ارزان، انعطاف‌پذیر، در دسترس بوده و به راحتی راه‌اندازی می‌شوند. هم‌اکنون پنل‌های انرژی خورشیدی‌ با قطر کم وجود دارند که ضد آب بوده و در عین حال وزن کمی دارند. توسط این سلول‌ها می‌توان به سادگی انرژی مورد نیاز برای دور افتاده‌ترین دستگاه‌ها را نیز تامین کرد.

با استفاده از یک باتری مناسب برای راه‌اندازی سیستم نهفته‌ی سنسورها و پنل خورشیدی برای شارژ کردن باتری می‌توان به آسانی در هر نقطه که به سیگنال‌های مخابراتی دسترسی وجود دارد سیستم مبتنی بر اینترنت اشیاء را به کار گرفت و از مزایای آن بهره جست. برخی از موارد استفاده‌ی این‌گونه سیستمی می‌تواند به صورت زیر باشد:

  • در حوزه‌ی کشاورزی هوشمند: برای اندازه‌گیری میزان رطوبت، دما و بارندگی
  • در حوزه‌ی محیط زیست هوشمند: شناور‌های دریایی برای نظارت بر امواج، نظارت بر کیفیت آب‌های جاری و جمع شده پشت سد‌ها، پیش‌گیری از آتش‌سوزی در جنگل‌های هوشمند
  • در حوزه‌ی سلامت هوشمند، برای فعال کردن ماژول‌های GPS بر روی دوچرخه‌های موجود در سیستم به اشتراک‌گذاری دوچرخه‌های شهری
  • و بسیاری کاربرد‌های دیگری در سایر حوزه‌ها
فعال کردن ماژول‌های GPS بر روی دوچرخه‌های موجود در سیستم به اشتراک‌گذاری دوچرخه‌های شهری

 

اندازه‌گیری میزان رطوبت، دما و بارندگی

 

با توجه به شرایط موجود، استفاده از پنل‌های انرژی خورشیدی در حوزه‌های مختلف اینترنت اشیاء منطقی به نظر می‌رسد و اصلا بعید نیست در آینده‌ی نه چندان دور پنل‌های خورشیدی را همانند سنسور‌های اینترنت اشیاء همه جا مشاهده کنیم.